Kijk even rond je. Draai gerust 360°. Niet te snel, niet te traag. Je mag ook een stukje wandelen. Blijf vooral kijken en luisteren. Onze omgeving is bijzonder, vind je niet? In elk wezen, mens en dier, boom en plant, en zelfs in het landschap is er beweging en is er muziek. Onze omgeving is buitengewoon. Die observatie inspireerde onze bewoners om met Sara, Dirk en Han van de Muziekacademie van Lier een wonderlijke muzikale wandeling door Iona te maken.
Voor dit creatieve avontuur van Iona lieten onze makers zich niet inspireren door een bestaand verhaal, muziek- of theaterstuk. Ze vertrokken van onze eigen buitengewoon mooie plek: Iona! Ze stelden vast dat op Iona de natuur groeit en bloeit en dat ook de bewoners een persoonlijke en artistieke groei doormaken. We zien hen bezig als danser, zanger en acteur.
Iona onderzoekt Iona!
Tijdens het creatieproces kwam er nog een rol bij, namelijk die van observator. Bewoners en makers keken immers eerst naar de omgeving van Iona om dan zang en dans vorm te geven.
Iona ging dus op onderzoek naar Iona! Dat betekende dan: oog hebben voor de eigenheid van alles en iedereen rondom ons. Hoe beweegt een paard of een kip? Hoe groeit een courgetteplant of een wortel? En ook: welke handelingen maken wij wanneer we in de bakkerij deeg kneden of in de geitenwei gras harken?
Klank en dans in alles en iedereen
In de eigenheid van onze bewoners en van onze omgeving lag het vertrekpunt van elk lied en elke dans.
Bewegingsvertelster Sara liet de dagelijkse handelingen van de bewoners uitgroeien tot ritmische bewegingen. Er werd met taal en klank gespeeld en zo ontstonden er dankzij melodieënmaker Han en klankentovenaar Dirk nieuwe liederen om samen te zingen.
Van maart tot oktober werd er rondgekeken, bedacht en uitgeprobeerd. Zo kreeg de muzikale wandeling stilaan vorm om uiteindelijk op 14 oktober ‘live’ te gaan. Wat bleek? De muzikale wandeling was even leuk als het bedenken en inoefenen van alle dansen, scènes en liedjes. Bovendien kwamen er ook veel toehoorders van buiten Iona af én voerden ook enkele diensten op Iona een ‘performance’ op.
Staplied
Eén lied kwam in de wandeling regelmatig terug… het staplied ‘Laat ons gaan’!
LAAT ONS GAAN
Refrein:
laat ons gaan, wij zijn klaar
geef je hand aan deze kant
blijf niet staan, geen gemaar
allez hop, ‘t is plezant
van de keuken naar de kunsten
van de geiten naar den hof
van de bakker naar de kippen
ei ei ei, wat is dat tof!
Refrein
van de paarden naar de smid
stappen wij in het gelid
en wie ik dan ontmoet
die krijgt mijn mooiste groet
samen maken
wij de mooiste
stoet
IONA, IONA,
we zijn er bij-na!
We gaan met iedereen op weg
naar de eerste statie
De keuken
In de keuken gebeurde er iets vreemds. Elke keer iemand op de ruit tikte, kwam het keukenteam tot stilstand. Tikte je opnieuw, dan kwam het team terug in beweging. Dat komt omdat de keukenploeg eigenlijk die van Doornroosje is.
De geiten
Dagelijks hebben de geitjes verzorging nodig en dat weten de inwoners van Iona erg goed. De geiten moeten iedere dag eten en voldoende drinken. Ook het geitenverblijf heeft iedere dag zorg nodig: de wei harken, de stal uitmesten, alles weer netjes en proper maken, … noem maar op! Tijdens de wandeling kon het publiek zien dat in die handelingen langzaam een moderne dans ontstond.
De smidse
Het werk van de smid blijkt zeer creatief te zijn. Terwijl enkele stoere bewoners op de aambeelden sloegen, zong iedereen samen het lied van de smid.
LIED VAN DE SMID
Maak het vuur maar aan
Blaas de wind er in
Tot metaal wordt rood
en de smid begint.
Hieterdefiet…..
Bakkerijdans
Wist je dat je het warm krijgt van het kneden van deeg? En dat dat kneden wel iets weg heeft van een ritmische dans?
Tijdens de wandeling kregen kandidaatbakkers de unieke kans om de Iona-bakkers in hun ritmische opwarmritueel te zien. De Iona-bakkers warmen namelijk altijd eerst de handen en vingers op met een ritmische choreografie wanneer ze in de bakkerij aan de slag gaan. Zo kunnen ze iedere keer in de bakkerij opgewarmd en liefdevol kneden.
De paarden
Vind je ook niet dat het geklop van paardenhoeven muzikaal klinkt?
En dat paardrijden elegant is?
Bij deze halte kregen we uitleg over het werk met paarden en mochten we het lied Cabbalos Galopando meezingen.
En droomde je nu of zagen we echt bewoners op stokpaarden rijden?
De serre
De serre op Iona is echt buitengewoon. Tijdens de wandeling leerde je namelijk dat hier niet alleen groenten groeien, maar ook instrumenten. Klein, groot, groter, grootst. En dat allemaal met goede grond en mooie noten.
WIJ ZIJN DE KLEINTJES
Wij zijn de kleintjes, wij groeien hier
In deze serre, ‘t is ‘n plezier
Groeien, spelen
Zingen, dansen
Groeien en spelen
‘t Is ‘n plezier
Het kantoor
Op kantoor werd er vlijtig gewerkt op het ritmische getik van typemachines tot … de Wifi uitviel, dan weer aan stond en het werk kon hervatten!
De kippen
Enkele bewoners betoverden al dansend onze kippen. Toen ze hun kippen verzorgden en de eieren opraapten, ontdekten ze dat die gekleurd waren en bovendien muziek maakten! Hoe wonderlijk is dat? Algauw weerklonk de chicken dance. Er volgde een gekke line dance en kijk: de wei werd een danszaal in openlucht.
Je leest dit artikel net als vele andere artikels over onze activiteiten in ons tijdschrift Iona Magazine. Je kan het hier lezen en je er zelfs op abonneren.
Reacties